1. Uygulama fikrimle ilgili size nasıl güvenebilirim?

Biz sadece mobil uygulama geliştirme hizmeti sunmaktayız. Kurulduğumuz günden bugüne kadar müşterilerimizle gerçekleştirdiğimiz yüzlerce görüşmede müşterilerimiz tarafından talep edilen çok çeşitli mobil uygulama fikirleri ile karşılaştık. Bu fikirleri hayata geçirecek teknik kapasitemiz olmasına rağmen; müşterilerimizin bize bahsettiği hiçbir mobil uygulamayı kendimiz için hayata geçirmedik. Çünkü diğer iş kollarında olduğu gibi mobil uygulamalardan da yüksek miktarda gelir elde edebilmek için zamana, insan kaynağına ve diğer idari süreçler ile tanıtım pazarlama faaliyetleri için ayrılmış bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Biz sadece mobil uygulama geliştiriyoruz. Herhangi bir diğer sektörde ya da mobil uygulama aracılığıyla sunulan hizmet sektörlerinde faaliyet göstermeyi planlamıyoruz. Bununla birlikte müşterilerimizin fikirlerini 3. şahıslarla kesinlikle paylaşmıyor ve müşterilerimiz tarafından talep edilmesi halinde müşterilerimizle Gizlilik Sözleşmesi imzalayarak müşterilerimizin fikirlerini güvence altına alıyoruz.

2. Uygulama fikrim var. Ortak olur musunuz?

Hayır. Biz sadece mobil uygulama geliştirme hizmeti sunmaktayız. Mobil uygulamalar aracılığıyla sunulan hizmet sektörlerinde faaliyet göstermeyi planlamıyoruz.

3. Geliştirilen mobil uygulamanın tüm hakları bana mı ait oluyor?

Evet. Mobil uygulamanızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

4. Kaynak kodları veriyor musunuz?

Hayır. Proje tamamlandıktan sonra tüm kaynak kodları sizin adınıza kendi arşivimizde muhafaza ediyoruz.

5. Mobil uygulama geliştirme hizmetine ilave olarak aylık/yıllık ücret ödeyecek miyim?

Evet. Mobil uygulama geliştirme hizmeti için ödeyeceğiniz ücret dışında her ay/yıl yenilenen lisans ücretini ödersiniz. Ayrıca bazı mobil uygulamalar, kullanıcı bilgileri, fotoğraflar ve videolar, raporlar ve dokümanlar gibi çeşitli verileri saklamak ve bu verilere internetten erişim sağlamak için sunuculara ihtiyaç duyar. Uygulamanızın sunucuya ihtiyaç duyması halinde düşük ücretlerle (veri depolama ve işlem gücü kapasitesine göre sunucu ücretleri değişmektedir.) sunucu hizmeti için ödeme yaparsınız.

6. Güncelleme/Bakım ücretleri ne kadar?

Apple ve Google tarafından sunulan en güncel işletim sistemlerine uygun olacak şekilde ve yine Apple ve Google tarafından sunulan en güncel yazılım geliştirme kitleri (SDK) kullanarak native mobil uygulamalar geliştirdiğimiz için uygulamalar uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışmaktadır. Bu nedenle diğer firmalardan farklı olarak bakım ücreti adı altında aylık/yıllık ek ücretler talep etmeyiz. Ancak bizim kontrolümüzde olmayan, Apple ve Google tarafından zaman zaman yapılan köklü değişiklikler, üretilen yeni cep telefonları ve tabletlerdeki donanımsal değişiklikler uygulamaların bazı fonksiyonlarını çalışmasını durdurabilmektedir. Bu değişikliklerinden dolayı ortaya çıkan sorunların giderilmesi bazen birkaç dakika içinde mümkün olabilirken bazen de uygulama kodlarının, Apple ve Google tarafından yapılan değişikliğe uygun hale getirilebilmesi için kodların büyük ölçüde yeniden yazılması gerekebilir. Böyle durumlarda ise uygulamada yapılacak değişikliğe ve iş yüküne göre hiçbir ücret almadan ya da yeniden fiyat teklifi sunarak talep edilen gerekli değişiklikleri yapmaktayız.

7. Mobil uygulama geliştirme ücreti ortalama ne kadar?

Diğer hizmet sektörleride olduğu gibi mobil uygulama geliştirme hizmeti ücretini de hizmetin süresi, niteliği, kapsamı belirlemektedir. Uygulama fonksiyonlarına göre ihtiyaç duyulan insan kaynağı farklılık gösterdiği için mobil uygulama geliştirme ücretleri de uygulama fonksiyonlarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin; basit/temel fonksiyonlara sahip 2-3 sayfadan oluşan sadece Android platformunda geliştirilecek bir uygulama için genellikle 1 Android Yazılımcı ve 1 Tasarımcı ile 1 hafta gibi kısa bir sürede uygulama geliştirmek mümkündür. Ancak hem Android hem de iOS platformları için ayrı ayrı geliştirilecek, çok daha kompleks fonksiyonlara sahip uygulamalar için ise alanında uzman genellikle 2-3 Android Geliştirici, 2-3 iOS Geliştirici, 1 Tasarımcı, 1 Test Sorumlusu, sunucu, veritabanı ve arkaplan servislerden sorumlu 1-2 Backend Geliştirici, 1 Proje Yöneticisinin aylarca çalışması gerekebilir.

8. İnternet sitelerine kıyasla mobil uygulama geliştirme ücretleri genellike neden daha pahalı?

İnternet siteleri ile ilgili uzun yıllardır birçok çalışma yürütülmüştür. Bu nedenle internet siteleri ile ilgili hazır onbinlerce şablon ve kod bulunmaktadır. Bu hazır şablonlardan yararlanılarak otomatik yollarla dakikalar hatta saniyeler içerisinde ya da hazır şablonlar üzerinde birkaç ufak değişiklik yapılarak bir internet sitesi birkaç saat içerisinde yayınlanabilmektedir. Maalesef ülkemizde web geliştirme hizmeti istenilen seviyede sunulmamakta, hazır internet sitesi şablonları üzerinden bir kaç değişiklik yapılarak hazırlanan internet siteleri, özel tasarım internet sitesi geliştirme hizmeti adı altında müşterilere sunulmaktadır. Bu durum yazılım geliştirme ile ilgili teknik bilgisi olmayan kişilerde maalesef yazılım geliştirme süreçlerinin kısa, basit ve ucuz olduğu yönünde bir algıya neden olmaktadır. Aksine, yazılım geliştirme maliyetleri hem nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyması hem de yazılım geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan donanım ve yazılımların yüksek ücretlerinden dolayı diğer hizmet sektörlerine kıyasla yüksektir.

Mobil uygulamalar ise sadece birkaç yıldır hayatımızdadırlar ve internet sitelerine kıyasla emekleme aşamasındadırlar. Bu nedenle mobil uygulama geliştirirken hazır kodlara ve şablonlara ulaşılmamakta, birçok uygulama fonksiyonu müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda kodlanmaktadır. Ortalama bir mobil cihazın donanımı ve işlem kapasitesi ortalama bir bilgisayarın çok altındadır. Bu durum ayrıca mobil uygulamalar için daha efektif kodlamayı zorunlu kılmakta ve bu durum kod yazma sürecini zorlaştırmaktadır.

İnternet sitelerinden farklı olarak mobil uygulamaların Google Play Store ve App Store’de yayınlanması için Apple ve Google tarafından onaylanması gerekir. Apple ve Google tarafından yapılan değerlendirmeler ile birbirinin kopyası uygulamalar tespit edilerek bu kopya uygulamaların ve düşük performans gösteren uygulamaların yayınlanmasına müsade edilmemektedir. Bu nedenle hazır kodlardan yararlanarak, uygulama performansını pek de dikkate almadan geliştirme yapmak mobil uygulamalar için çok mümkün değildir. Bu nedenle mobil uygulama geliştirme sürecinde çok daha fazla zamana ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla otomatik olarak bir kaç dakikada içerisinde oluşturulan ya da 1 kişinin birkaç saat/günde yayına aldığı bir internet sitesi ile alanında uzman bir ekibin aylar süren çalışması için harcanan emek ve bu emek için talep edilen ücretler farklı olmaktadır.

9. İnternet sitemizin mobil uygulamaya çevrilmesini istiyoruz. Siz yapar mısınız?

Mobil uyumlu internet siteleri sadece birkaç dakika içerisinde hibrit/webview mobil uygulamaya dönüştürülebilir. Bu hibrit/webview uygulamalar Chrome, Safari, Opera, Firefox gibi sadece tarayıcı özelliği olan ancak açıldığında genellikle sadece belirli bir internet sayfasını/sitesini gösteren uygulamalardır. Bu uygulamalar mevcut internet sitenizin mobil görünümünü tarayıcıda gösteren uygulamalardır ve bunlar çoğu zaman mobil internet sitelerinden daha da düşük performansla ve daha az güvenlikle çalışmaktadır. Biz sadece native mobil uygulama geliştirme hizmeti sunmaktayız ve native mobil uygulama geliştirme hizmetlerimiz ile mevcut bir internet sitesinin veritabanına ve sunucusuna bağlanarak, mevcut internet sitesiyle görsel ve fonksiyonel olarak uyumlu çalışan native mobil uygulamalar geliştirebiliriz.

10. Hibrit/Webview mobil uygulamalar ile Native mobil uygulamalar arasındaki farklar nelerdir.

Hibrit,webview uygulamalar mobil cihazların donanımlarına kısıtlı erişim sağlayan ve Chrome, Safari, Opera, Firefox gibi sadece tarayıcı özelliği olan ve açıldığında genellikle sadece belirli bir internet sayfasını/sitesini gösteren uygulamalardır. Bu uygulamalar native kodlar içerseler de genellikle hazır şablonlardan hazırlanmış mobil uyumlu bir internet sitesini gösterirler. Hibrit/webview uygulamalar mevcut internet sitesini gösterdiği için Android ve iOS için ayrı ayrı kodlanmazlar. Bu nedenle geliştirme süreleri ve maliyetleri de çok düşüktür. Hibrit/webview uygulamalar çoğunlukla mobil uyumlu sitelerin birkaç değişiklikle mobil uygulama gibi gösterilmesi ile oluşturulurlar. Birçok uygulama verisi cihazda değil, sunucu da kaydedilir. Bu nedenle genellikle internet erişimi olmadan çalışmazlar ya da kısmen çalışırlar. Sunucu tarafında yaşanan sorunlar ve güvenlik problemleri doğrudan mobil uygulamayı etkiler. Native uygulamalardan farklı olarak kodlar doğrudan cihazda çalıştırılmaz. Bu durum düşük performans, yüksek pil tüketimine ve güvenlik sorunlarına neden olur. Hibrit/webview uygulamalarda cihaz donanımlarına erişim sınırlıdır. Native mobil uygulamalar ise işlemci, depolama aygıtı, kamera, gps alıcısı gibi doğrudan cihaz donanıma erişim sağlayan ve bu nedenle yüksek performans, güvenlik sunarlar. İnternet erişimi olmadan da çalışabilirler. Hibrit/webview uygulamalardan farklı olarak genellikle Android için Java ile iOS için ise Swift programlama dillerinde ayrı ayrı kodlanması gerektiğinden ve mobil uyumlu hazır mobil internet sitesi şablonlarından yararlanılmadığı için geliştirme süresi ve geliştirme maliyetleri hibrit/webview uygulamalara göre daha fazladır.

11. Mobil uygulamadan nasıl/ne kadar gelir elde ederim? Uygulamam indirildiğinde ya da reklam gösterildiğinde ne kadar ücret alırım?

Uygulama içinde reklam yayınlayarak, uygulama içi ürün ya da aboneliklerle ya da uygulama aracılığıyla sunacağınız diğer hizmetlerle gelir elde edebilirsiniz. Eğer uygulamanız ücretsiz uygulama ise, uygulamaların indirilmesinden herhangi bir ücret kazanmasınız. Ücretsiz uygulamalarda, uygulama içinde satılan ürünlerden ya da aboneliklerden Google Play ve AppStore hizmet ücretleri kesintilerden sonra ürünün, abonelik ücretinin yaklaşık %70’ini kazanırsınız. Ücretli uygulamalarda da benzer şekilde kesintilerden sonra uygulama ücretinin yaklaşık %70’ini kazanırsınız. Uygulama içinde yayınlanan reklamlar için sabit bir ücret olmayıp, her reklam verenin belirlediği tutarda ve genellikle sadece reklamlara tıklandığı zaman tıklama başına değişen bir tutar kazanırsınız. Reklam verenlerin tıklama başına ödeyecekleri tutarlar, reklamı yapılan ürün ve hizmetlere göre, reklamın yayınlandığı konuma ve reklamı gören kişilere göre farklılık göstermektedir. Tıklama başına reklam verenlerin belirlediği ücretler çok farklık göstermektedir. Müşterilerimizden aldığımız geribildirimlerden edindiğimiz bilgilere göre geliştirdiğimiz uygulamalarda 1 ile 97 TL arasında çok geniş aralıkta tıklama başı kazançlarla karşılaşılmıştır.

12. Mobil oyun geliştiriyor musunuz?

Mobil oyunlar diğer mobil uygulamalar gibi mobil cihazlarda çalışan programlardır. Ancak başarılı oyunlar için sadece başarılı şekilde kodlama yapılması yeterli olmamaktadır. Oyun içi sesler, müzikler, grafikler ve hikaye ve sunum oyunlar için çok önemlidir. Ekibimizde profesyonel hikaye yazarları, oyun sesleri ve müziğini hazırlayacak sanatçılar bulunmamaktadır. Bu nedenle bu öğelerin sınırlı olduğu ya da bize sunulması halinde mobil oyun geliştirme taleplerini değerlendirmekteyiz.

Burada yanıtlanmayan bir sorunuz mu var?

Bizimle iletişime geçin.